ERGOTERAPIJOS
PASLAUGOS
Vilniuje

Ergoterapiautas padeda
Pacientų galimybių atstatymas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla, siekiant padėti savarankiškai gyventi.
Neišlavėjusi smulkioji motorika, prasti socialiniai, apsitarnavimo, rašymo įgūdžiai gali ypatingai apsunkinti tiek vaiko, tiek suaugusiojo gyvenimą. Susidūrus su šiomis problemomis vaikas gali prarasti motyvaciją ne tik smalsiai tyrinėti aplinką, bet ir apskritai tobulėti kaip asmenybė. Todėl svarbu laiku pastebėti, kas vaikui sekasi sunkiau, kokios pagalbos jam reikia ir nebijoti kreiptis į specialistus.
Viena iš pagalbos priemonių, padedanti funkcionuoti kasdieninėje veikloje ir geriau suprasti supančią aplinką – ergoterapija. Ergoterapija – tai mokymas atlikti kasdienius veiksmus, užduotis, apsitarnauti, kad pacientas gyventų kuo produktyvesnį gyvenimą. Ši terapija gali padėti atstatyti žmogaus galimybes arba kompensuoti sutrikimus, ji taikoma įvairaus amžiaus žmonėms – nuo kūdikių iki senyvo amžiaus.
Vaikų ergoterapeutai didžiausią dėmesį skiria smulkiajai motorikai, rašymui, gebėjimui manipuliuoti įvairiomis rašymo ir piešimo priemonėmis, žaislais. Taip pat labai svarbu lavinti ir dėmesio koncentraciją, akies bei rankos koordinaciją, kuri reikalinga mokykloje, pvz., nuo lentos nurašyti užduotis ir pan. Ergoterapijos pagalba vaikai greičiau integruojasi į kasdienes veiklas, išmoksta savarankiškumo, o tai kelia jų savivertę ir pasitikėjimą.
Ergoterapijos tikslai
Ergoterapijos užsiėmimas
- didėja judesių amplitudė;
- lavėja smulkioji motorika;
- stiprėja raumenys;
- gerėja koordinacija;
- lavinama sensomotorinė sistema;
- didėja tolerancija supančiai aplinkai;
- mažėja pasipriešinimas veikloms.
Ergoterapija padeda maksimaliai atkurti pacientų funkcijas ir galimybes, būti nepriklausomais kasdieniame gyvenime. Ergoterapijos procedūros būna tiek individualios, tiek grupinės. Jos leidžia žmogui pagerinti ne tik fizinę, bet ir emocinę būseną, priimti ligą, negalią, įgyti pasitikėjimo savimi.
Plačiai taikoma ir viena iš ergoterapijos priemonių
Sensorinė dieta
Nustatomas būtinas kiekis dirgiklių, kad vaikas ar suaugusysis jaustųsi komfortabiliai, nei per daug vangus, nei per daug aktyvus. Sensorinė dieta gali būti veiksmingai taikoma prieš kokį nors stresą keliantį įvykį (pvz., plaukų plovimą, ėjimą pas daktarus ir pan.) tiek sveikiems, tiek turintiems raidos sutrikimų vaikams. Atliekami specialūs pratimai ir veiksmai, kurie sumažina per stiprias reakcijas į sensorinius dirgiklius, neleidžia vaikui prarasti savikontrolės. Tinkamai suplanavus ergoterapines veiklas ir sensorinę dietą galima pasiekti puikių rezultatų – vaikas jausis saugus, darbingas ir energingas visą dieną.
DIRFloortime DIR® modelis
DIRFloortime DIR® modelio pagrindinė idėja yra – skatinti vaiko emocinį ir socialinį vystymąsi, kuris yra pagrįstas tam tikra eiga ir elementais:
- Individualus vystymasis (D - Developmental). Kiekvienas vaikas yra unikalus ir jo vystymasis gali vykti skirtingu greičiu ir skirtingais būdais. Ši pradžios dalis susijusi su vaiko individualaus vystymosi lygio nustatymu, siekiant suprasti vaiko unikalų raidos procesą, prisitaikant prie vaiko poreikių, susitinkant su vaiku tokiame lygmenyje – kokiame šiuo metu jis yra.
- Individualus asmeninis profilis (I - Individual Differences). Šis aspektas DIRFloortime modelyje yra svarbus padedant sukurti individualizuotą terapinį planą kiekvienam vaikui, atsižvelgiant į vaiko unikalius biologinius skirtumus, stipriąsias puses, ypatumus, galimybes, sensorinį vaiko profilį.
- Santykis (R - Relationship). Ši dalis apibūdina, kaip santykiai skatina mūsų vystymąsi mokymosi procese, bendravimą, socialinę integraciją, emocinio ryšio kūrimąsi tarp vaiko ir terapeuto, vaiko ar šeimos narių - kur vaikas jaustųsi priimtas, suprastas ir saugus. Šiuo aspektu palaikome vaiką emociniu lygmeniu, padedame jam susipažinti ir išgyventi įvairius jausmus ar emocinius iššūkius.
Sensorinė integracija
Sensorinė integracija – tai procesas, kuris leidžia mūsų organizmui suvokti, apdoroti ir reaguoti į informaciją iš įvairių jutimo sistemų, tokių kaip: rega, klausa, lytėjimas ar kvapas. Svarbiausi sensorinės integracijos aspektai apima:
- jutimo sistemų bendradarbiavimą, kurių metu smegenys apdoroja informaciją iš skirtingų jutimo sistemų ir integruoja į vieną visumą.
- Prisitaikymas prie kintančių aplinkos sąlygų: sensorinės integracijos procesas leidžia organizmui prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų.
- Motorinės funkcijos ir koordinacija: Sensorinė integracija taip pat yra svarbi judesių koordinacijai ir motorinių funkcijų valdymui. Tai apima gebėjimą valdyti savo kūno judesius, reaguoti į aplinkos pavojus ir išvengti sužeidimų.
- Dėmesio ir koncentracijos valdymas: sensorinės integracijos procesas taip pat yra susijęs su dėmesio valdymu ir koncentracija. Tinkamas sensorinis suvokimas leidžia efektyviau dirbti, mokytis ir bendrauti.
- Socialinis bendravimas: Sensorinė integracija taip pat yra susijusi su socialiniu bendravimu, ypač vaikams. Kai vaikas turi problemų su sensorine integracija, tai gali turėti įtakos jo sugebėjimui bendrauti su aplinkiniais ir suprasti kitų žmonių elgesį. Sutrikus sensorinei integracijai, gali kilti įvairių sutrikimų, pvz., sensorinis hiperjautrumas, kuris gali pasireikšti padidėjusiu jautrumu tam tikriems stimulams iš aplinkos arba sensorinis hipojautrumas, kurio metu vaikai nepakankamai reaguoja į tam tikrus stimulus. Sutrikimai sensorinėje integracijoje gali turėti įtakos kasdieniam gyvenimui, mokymuisi ir socialiniam bendravimui.
Ergoterapiauto nauda
VŠĮ „Augu pozityviai“ ergoterapeutai įvertina paciento savarankiškumą visose veiklos srityse, nustato, kokios pagalbos jam labiausiai reikia, parengia specialiai jam pritaikytas programas, pratimus ir veiklas. Per žaidimą, piešimą, rašymą, karpymą, lipdymą ir kitas veiklas vaikai greičiau išmoksta save apsitarnauti be pagalbos ir tampa savarankiškesni kasdieninėje veikloje.
Mūsų ergoterapeutai padeda vaikams, turintiems įvairių raidos sutrikimų, autizmo spektro sutrikimą, dauno sindromą, aktyvumo ir dėmesio koncentracijos sutrikimą ir kt. Negana to, ergoterapeutai ne tik lavina bei gerina kasdienius vaiko įgūdžius, bet gali padėti pritaikyti namų aplinką taip, kad jis lengviau ir greičiau tobulėtų, taip pat parenka kompensacines priemones, kad pacientas galėtų tam tikrus veiksmus atlikti savarankiškai. Specialių programų, priemonių ir nuolatinės specialistų priežiūros pagalba vaikas lengviau integruojasi ir socializuojasi visuomenėje.
Konsultacija dėl sutrikusios funkcijos valdymo
Sutrikusios funkcijos įvertinimas ir gydomojo plano sudarymas
Skausmo valdymo apmokymai
Kompensacinių organizmo galimybių pritaikymas funkcijai atlikti
Ergoterapijos tikslas – padėti pacientams susitvarkyti su kasdieniais iššūkiais, skatinti fizinio aktyvumo, sportinės veiklos atnaujinimą bei užtikrinti greitą grįžimą į darbą ar kitas veiklas.